Витяги з Постанов та рішень Синодів Єпископів УГКЦ

Рим, 16–25 листопада 1995 р. Б.
 
10. Обрано такі синодальні комісії:
... Катехизації: владики Петро Стасюк, Павло Василик, Юліан Вороновський...
Львів, 14–21 жовтня 1996 р. Б.
33. Створити патріаршу катехитичну комісію як постійне тіло, згідно з кан. 622 ККСЦ.
34. Синод накладає обов’язок на патріаршу катехитичну комісію приготувати проект катехитичного правильника і представити його на наступному Синоді.
35. У кожній єпархії Єпархіальний єпископ призначить особу, відповідальну за катехизацію. Силою свого уряду ця особа входить до патріаршої катехитичної комісії.
36. Владика Гузар поручить Львівській богословській академії перевірити обидва переклади Катехизму Католицької Церкви при допомозі о. Богдана Панчака, о. Мирона Бендика, о. Рафаїла Турконяка, о. Івана Дацька. Якщо це не вдасться, тоді владика попросить владику Софрона Мудрого завершити цю працю.
37. Синод схвалює працю вже існуючих катехитичних інститутів і заохочує до створення нових там, де є потреба і можливість це здійснити.
38. Синод поручає кожній єпархії та екзархії створити власний катехитичний осередок, якщо його ще не існує, згідно з кан. 623.
39. Синод благословляє і поручає Львівській богословській академії створити факультет катехитичних наук.
40. Синод пригадує парохам їхній святий обов’язок, згідно з кан. 624 і 289, самим катехизувати і подбати про катехизацію своїх вірних.
41. Синод пригадує священикам їхній святий обов’язок проповідувати на кожній Літургії в неділі і свята, проповіді повинні мати гомілетично-катехитичний характер.
54. Синод установлює наступні комісії (зазначаючи, що перший у списку є головою).
8) Катехитична комісія:
члени: владики Стасюк, Василик, Вороновський, Москаль;
завдання: опрацювати катехитичні напрямні для УГКЦ, координувати катехитичну працю і допомагати єпархіям у цій ділянці (детальніше у рішеннях Синоду).

Львів–Крехів, 14–20 вересня 1997 р. Б.
3.1.1. Катехизація і молодь.
У рамках державних ювілейних заходів з нагоди 2000-літгя Різдва Христового звернутися до Міністерства освіти України з пропозицією ввести християнське виховання як обов’язковий предмет у навчальні програми загальноосвітніх шкіл, середніх спеціальних та вищих навчальних закладів, попередньо узгодивши з традиційними християнськими Церквами України.
3.1.2. Звернутися до Міністерства освіти України з пропозицією запровадити інституцію академічного капеланства в усіх вищих навчальних закладах України та залучити до цього заходу всі традиційні християнські Церкви України.
3.1.3. З метою вдосконалення роботи та організаційних заходів Катехитичної і Молодіжної комісій, які до цього часу були підпорядковані Патріаршій Курії, підпорядкувати їх Голові Катехитичної та Молодіжної комісій Синоду Єпископів; у разі вирішення термінових і важливих питань – Главі Української Греко-Католицької Церкви.

Львів–Крехів, 1–10 вересня 1998 р. Б.
з Протоколів сесій № 1 – № 9
15. Перед друком усі катехитичні видання, призначенні для офіційного вжитку в нашій Церкві в Україні, повинні бути перевірені й погоджені Патріаршою катехитичною комісією.
16. Створити митрополичі або єпархіальні катехитичні комісії на теренах, де немає катехитичних осередків.
17. Визнати пріоритет допомоги в катехизації для Києво-Вишгородського екзархату та східної діаспори.
18. В останню неділю вересня встановити святкування Дня катехита, що дасть змогу парафіям краще познайомитися зі своїми катехитами, підтримувати їх духовно та матеріально.
20. З огляду на те, що у вищих навчальних закладах України скасовують курс етики та релігієзнавства, Синод Єпископів УГКЦ вирішив звернутися до Міністерств освіти та сім’ї і молоді з наполегливим проханням не відмовлятися від лекцій, які формують моральний статус молодих людей.
29. Звернути більшу увагу на роботу з 12–18-річною молоддю.
31. Затвердив такий список та персональний склад Синодальних Комісій і накреслив для кожної з них конкретні завдання на наступний рік:
8) Катехитична комісія: голова – владика Петро Стасюк, член – владика Юліян Вороновський;
 Постанови та рішення стають правосильними від 1 (14) жовтня 1998 року на свято Покрова Пресвятої Богородиці.

Львів–Крехів, 1–8 вересня 1999 р. Б.
з Протоколів сесій № 1 – № 6
12. Затвердити Катехитичний правильник Української Греко-Католицької Церкви.
 Постанови стають правосильними від 1 (14) жовтня 1999 року, на свято Покрова Пресвятої Богородиці.

Бучач, 16–21 липня 2000 р. Б.
з Протоколів сесій № 1 – № 5
11. Всебічно сприяти діяльності існуючих католицьких освітніх установ та докладати зусиль до створення нових для того, щоб піднести християнську освіту та мораль.
14. Доручити Патріаршій катехитичній комісії протягом 2001 року провести регіональні зустрічі з відповідальними за катехитичні справи для того, щоб вивчити та впроваджувати в життя Катехитичний правильник УГКЦ і підготуватися до Патріаршого Собору УГКЦ 2002 року.
Львів, 1–5 липня 2001 р. Б.
4. Синод Єпископів вітає ініціативу видання Катехизму УГКЦ як крок у напрямі до утвердження власної ідентичності та благословляє створення на базі Львівської богословської академії комітету фахівців-богословів для представлення Синодові Єпископів всього спектру проблематики з цього питання для прийняття подальшого рішення.
5. Згідно з канонами 649 та 648 Кодексу Канонів Східних Церков, затвердити Катехитично-педагогічний інститут при Львівській богословській академії як вищий навчальний заклад та надати йому право присвоювати академічний ступінь «магістра релігійних наук».
6. Для глибшого ознайомлення дітей та молоді з особою митрополита Андрея Шептицького та його духовною спадщиною запровадити в церквах недільну спільну молитву за прославу слуги Божого Андрея та заохотити до такої молитви в родинах. З 23 вересня до 13 грудня 2001 року провести конкурси пісні, малюнку, поезії, твору про життя та діяльність митрополита.
7. Внести в програму катехизації нових мучеників та блаженних УГКЦ.
IV. Затвердити такий список постійних Синодальних комісій, які почнуть свою діяльність після Синоду Єпископів УГКЦ 2002 року:
– Катехитична та християнської освіти;
Членство та обсяги завдань цих комісій затвердити на Синоді Єпископів УГКЦ у 2002 році.

Київ, 7–12 липня 2002 р. Б.
3. Затвердити «Суспільний дороговказ віруючого»:
Будучи охрещеним в ім’я Пресвятої Тройці, маючи приклад святих, ісповідників і мучеників, перебуваючи під небесним заступництвом Пресвятої Богородиці, як вірний(а) Української Греко-Католицької Церкви, дотримуюсь таких принципів:
1. Живу вірою в Ісуса Христа за вченням Церкви. Допомагаю суспільству через своє особисте життя в Божій благодаті. Шаную образ Божий у кожній людині. Уникаю забобонів і ворожби.
2. Шаную своє тіло як храм Святого Духа, не осквернюю його алкоголем, тютюном, наркотиками, сексуальною розбещеністю. Протиставляю їм мудрість і силу Євангелія та християнську мораль. Впливаю на засоби масової інформації, щоб вони відображали християнську культуру.
3. Виявляю приналежність до Ісуса Христа. Втілюю свою віру у щоденній праці та побуті. Беру участь у Святій Літургії та очищую свою душу Тайною Покаяння.
4. Сумлінно виконую свої обов’язки. Докладаю зусиль до подолання розбрату, злоби і ненависті між людьми. Вчуся цінувати суспільну єдність через участь у громадському і політичному житті.
5. Дякую Богові за дар життя. Оберігаю людське життя від зачаття до природної смерті. Допомагаю хворим, беззахисним і безправним.
6. Зберігаю чистоту як у подружньому, так і в безженному стані. Плекаю подружню любов, зміцнюю сім’ю спільною молитвою та взаємною повагою і турботою. Дотримуюсь подружньої вірності. Виховую дітей та молодь особистим християнським прикладом. Допомагаю їм протистояти спокусам.
7. Практикую безкорисливість. Не зазіхаю на спільне чи на особисте добро ближніх у матеріальній, духовній та інтелектуальній сферах. Робитиму все можливе, щоб не брати і не давати хабарів.
8. Шукаю правду і справедливі закони. Шаную право інших у їхніх пошуках добра та істини. Протиставляюся всім видам насильства.
9. Шаную природні багатства Землі як Божий дар і розсудливо користуюсь ними.
10. Живу в надії, яку мені дає Бог. Мужньо й терпеливо переношу випробування. Намагаюся своїми добрими ділами наблизити Царство Боже.
і доручити його вивчення та якнайкраще розповсюдження серед вірних.
15. Сформувати такий склад синодальних комісій:
5) Комісія катехитична і християнської освіти: владика Петро Стасюк – голова комісії;
Ці постанови стають правосильними від 28 липня, дня св. рівноап. князя Володимира.

Львів-Рудно, 24 вересня – 31 жовтня 2003 р. Б.
1. З огляду на актуальність проблеми та нагальну потребу вирішення багатьох викликів у царині родинного душпастирювання:
а) продовжити час присвячення особливої уваги проблемам родини ще на три роки;
б) доручити священикам систематично виголошувати катехитичні проповіді;
9. Прийняти за основу концепцію та зміст Катехизму Української Греко-Католицької Церкви, подані Робочою групою Патріаршої катехитичної комісії.
10. Доповнити склад Синодальних комісій:
– Владику Ричарда (Семінака) ввести до складу Комісії катехитичної і християнської освіти;
Львів-Брюховичі, 25–31 серпня 2005 р. Б.
4. Головам єпархіальних катехитичних комісій провести зустрічі духовенства й катехитів для ознайомлення зі справою написання Катехизму УГКЦ та напрямів катехитичного служіння нашої Церкви.
5. Доручити Патріаршій катехитичній комісії:
а) у червні 2006 р. провести 3-денну конференцію для представлення і обговорення напрацьованого матеріалу з написання Катехизму УГКЦ;
б) для оживлення катехитичного служіння та ознайомлення з Катехизмом УГКЦ провести у 2007 році, перед Патріаршим Собором, присвяченим молоді, триденну катехитичну конференцію, на яку запросити голів єпархіальних катехитичних комісій УГКЦ з України і поселень.
Ці постанови вступають у дію 21 вересня 2005 р. Б., на празник Різдва Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії.

Львів-Брюховичі, 13–20 вересня 2006 р. Б.
2. Визначити як стратегію нашої Церкви на наступні десятиліття гасло: «Святість об’єднаного Божого люду», що означає:
1) святість – повчити членів нашої Церкви:
А. змістові нашої віри (відповідь на три запитання):
• чому я вірю в Бога?
• чому я є християнином?
• чому я є католиком візантійсько-київської традиції?
Б. практики віри – допомогти людям знати і жити за Законом Божим.
2) об’єднання Божого люду – інтенсивно плекати внутрішню єдність вірних нашої Церкви, хоч би де вони не перебували, та свідомо й послідовно діяти для об’єднання християн київської традиції.
7. Взяти до уваги звіт про підготовку Катехизму УГКЦ та благословити подальшу роботу над цим виданням.
8. В усіх єпархіях і екзархатах створити робочу групу з богословів, катехитів, філологів та інших фахівців на чолі з правлячим єпископом для аналізу робочого тексту Катехизму УГКЦ «Христос – наша Пасха» і до 31 березня 2007 року подати свої письмові зауваження та пропозиції секретаріатові на таку електронну адресу: katehyzm@ucu.edu.ua.
9. Перенести на 2008 рік заплановане на 2007 рік проведення катехитичної конференції, приурочивши її до випуску Катехизму УГКЦ, щоб підкреслити його важливість.
10. У Західній Європі, у всіх осередках, де є українці-заробітчани, включити в пасторальну опіку катехитичне служіння через діяльність суботніх та недільних шкіл.
 Ці постанови вступають у дію 14 жовтня 2006 р. Б., на свято Покрова Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії.

Філадельфія–Дойлстаун–Вашигтон (США), 
27 вересня – 6 жовтня 2007 р. Б.
4. Для покращення катехитичного служіння в Українській Греко-Католицькій Церкві:
А. Єпархіальним Єпископам ужити максимальних заходів, щоб зобов’язати парафіяльних священиків активізувати катехизацію дітей і дорослих на парафіяльному та деканальному рівнях.
Б. Опрацювати механізм зобов’язання батьків і дітей до участі в катехитичній програмі від 5 до 17 років, по закінченні якої видавати посвідку про виконання цієї програми.
В. Душпастирям, які працюють на теренах поза стабільними структурами УГКЦ, окрему увагу приділити катехизації дітей, які останнім часом виїхали з України.
Г. Доручити Патріаршій катехитичній комісії УГКЦ створити Катехитичний фонд під опікою патріаршого економа для забезпечення видання та перекладу Катехизму УГКЦ на інші мови, організацію конференцій для його популяризації тощо.
Ґ. Доручити єпархіям та екзархатам до 1 березня 2008 р. Б. подати всі свої зауваження щодо Катехизму УГКЦ до Патріаршої катехитичної комісії УГКЦ у Львові.
Ці постанови вступають у дію 21 листопада 2007 р. Б. у празник Собору святого Архистратига Михаїла й інших безплотних сил.

Львів-Брюховичі, 2–9 вересня 2008 р. Б.
1. Для належного доопрацювання та популяризації Катехизму Української Греко-Католицької Церкви:
А. Затвердити Статут Патріаршого катехитичного фонду «Катехизм УГКЦ» на трирічний термін.
Б. Затвердити такий склад управління Патріаршого катехитичного фонду «Катехизм УГКЦ»:
1) Преосвященний Владика Петро (Стасюк), голова Фонду;
2) Преподобна сестра Луїза Цюпа, СНДМ, заступник голови Фонду;
3) Всечесніший отець Богдан Тимчишин, секретар Фонду;
4) Преосвященний Владика Павло (Хомницький), фінансовий секретар Фонду;
5) Преосвященний Владика Василь (Лостен), член управління Фонду;
6) Преосвященний Владика Річард (Семінак), член управління Фонду;
7) Преосвященний Владика Кен (Новаківський), член управління Фонду.
В. Призначити Наглядову раду Патріаршого катехитичного фонду «Катехизм УГКЦ» у такому складі:
1). Преосвященний Владика Володимир (Війтишин), голова Наглядової ради;
2) Преосвященний Владика Гліб (Лончина), член Наглядової ради;
3) Преосвященний Владика Богдан (Дзюрах), член Наглядової ради.
Г. Фінансовий контроль над діяльністю Фонду доручити Синодальній ревізійній комісії.
Д. Поблагословити збір коштів на Патріарший катехитичний фонд «Катехизм УГКЦ» у всіх єпархіях та екзархатах Української Греко-Католицької Церкви та просити Блаженнішого Любомира видати у цій справі окреме звернення.
11. Затвердити на наступних три роки такий склад синодальних комітетів:
Комітет катехизації і християнської освіти
Преосвященний Владика Петро (Стасюк), голова Комітету;
Преосвященний Владика Даниїл (Козлинський), член Комітету;
Преосвященний Владика Софрон (Мудрий), член Комітету.
15. Призначити Преосвященного Владику Петра (Стасюка) головою Патріаршої катехитичної комісії УГКЦ.
Ці постанови вступають у дію 30 вересня 2008 р. Б.

Львів-Брюховичі, 29 листопада – 5 грудня 2009 р. Б.
5. Для належного доопрацювання Катехизму УГКЦ:
А. Створити Синодальну комісію для перевірки Катехизму УГКЦ у такому складі:
Високопреосвященний Владика Ігор (Возьняк);
Преосвященний Владика Ярослав (Приріз);
Преосвященний Владика Йосафат (Говера);
Преосвященний Владика Гліб (Лончина);
Преосвященний Владика Давид (Мотюк);
Преосвященний Владика Павло (Хомницький);
Преосвященний Владика Діонісій (Ляхович).
Б. Затвердити порядок завершення роботи над Катехизмом УГКЦ та його виданням, поданий Робочою групою.
6. Доручити Патріаршій катехитичній комісії опрацювати пропозиції щодо застосування практики катехуменату в УГКЦ.
Ці постанови набирають чинності 19 грудня 2009 р. Б., у день Святителя Миколая, Архиєпископа Мирликійського, чудотворця

Львів-Брюховичі, 2–9 вересня 2010 р. Б.
11. Для доопрацювання Катехизму УГКЦ і його видання:
А. доручити Богословському відділові Патріаршої курії прорецензувати його текст та подати свій висновок Главі УГКЦ щодо можливості його публікації;
Б. видавати його від імені Синоду Єпископів як офіційне видання УГКЦ;
В. доручити Патріаршій катехитичній комісії УГКЦ у співпраці з Робочою групою з написання Катехизму розробити та здійснити програму його презентації та популяризації;
Г. задіяти Фонд катехизму УГКЦ згідно з його статутом та відповідно до постанови Синоду Єпископів УГКЦ 2008 р. Б., продовжуючи термін його дії на наступних 5 років, для здійснення перекладів та друку Катехизму, а також реалізації програми його презентації та популяризації.
12. Благословити дальшу роботу Патріаршої катехитичної комісії щодо питання застосування практики катехуменату.
Ці постанови набирають чинності 21 вересня 2010 р. Б., у свято Різдва Пресвятої Богородиці

м. Куритиба (Бразилія), 5 - 10 вересня 2011 р. Б.
21. Взяти за основу концепцію 
Програми катехуменату в УГКЦ та доручити Патріаршій катехитичній комісії підготувати посібники для її реалізації.
Ці постанови набирають чинності 21 вересня 2011 року Божого у свято Різдва Пресвятої Богородиці

Вінніпег (Канада),  9−15 вересня  2012  р. Б.
7. 
Г. Щоб допомогти мирянам слухати, розуміти Боже Слово та жити ним:
1) закликати священиків до ретельної підготовки та виголошення проповіді на кожній Божественній Літургії, з нагоди звершення Святих Таїнств, Чину похорону та інших богослужінь і благословень;
2) доручити священнослужителям організувати при своїх парафіях систематичне проведення біблійної години, яка б включала вивчення Святого Письма та проведення біблійних семінарів, щоб формувати в мирян уміння слухати і розуміти Боже Слово та готовність дати відповідь віри на Нього;
3) закликати усіх вірних до щоденного читання Святого Письма приватно і в сім’ї, а також – до регулярної участі в біблійних гуртках при парафії, щоб Боже Слово ставало щоденною поживою кожного віруючого УГКЦ;
4) доручити Патріаршій катехитичній комісії надалі розвивати біблійний апостолят в парафіях, інститутах богопосвяченого життя та церковних навчальних закладах УГКЦ.
Д. Щоб забезпечити належне виховання мирян:
1) доручити душпастирям, настоятелям інститутів богопосвяченого життя, провідникам мирянських рухів і молитовних груп організовувати спільне читання і вивчення Катехизму УГКЦ «Христос – наша Пасха»;
2) доручити церковним засобам масової інформації публікувати та поширювати коментарі та пояснення Катехизму УГКЦ «Христос – наша Пасха», надані відповідно підготовленими експертами та проповідниками;
3) доручити душпастирям у проповідях та катехитичних науках роз’яснювати вірним зміст і значення богослужінь та церковних чинів;
14. Поблагословити дальшу роботу над застосуванням практики катехуменату в УГКЦ.
15. Для покращення катехитичного служіння в Українській Греко-Католицькій Церкві:
А. Доручити богословським та духовним навчальним закладам УГКЦ включити вивчення Катехизму УГКЦ в навчально-формаційні програми духовенства та мирян.
Б. Доручити Патріаршій катехитичній комісії у співпраці з іншими виконавчими структурами УГКЦ створювати і впроваджувати нові катехитичні програми на основі Катехизму УГКЦ і Стратегії розвитку УГКЦ на період до 2020 року в дусі східнохристиянської духовності та традиції Володимирового Хрещення.
В. Доручити Патріаршій катехитичній комісії у співпраці з Пасторально-місійним відділом та апостольськими візитаторами і координаторами визначити у межах своєї компетенції відповідальних за катехитичне служіння на територіях, де немає церковних структур УГКЦ.
21. Затвердити на наступний рік такий склад синодальних комітетів:
Д. Комітет катехизації і християнської освіти:
1) Преосвященний Владика Петро (Стасюк), голова;
2) Преосвященний Владика Даниїл (Козлинський).
Ці постанови набирають чинності 27 вересня 2012 року Божого,
на свято Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста

Київ, 11–17 серпня 2013 р. Б.
23. Затвердити з внесеними доповненнями та поправками тематичний зміст програми Катехуменату в УГКЦ.
24. Доручити Патріаршій літургійній комісії до кінця 2013 року укласти літургійні чини, потрібні для застосування практики катехуменату в УГКЦ, та подати їх на перегляд Постійному Синодові Єпископів УГКЦ.
25. Впровадити в єпархіях УГКЦ програми катехуменату для дорослих.
26. Створити робочу групу для написання Катехизму УГКЦ для молоді в такому складі:
- Преосв. вл. Петро (Стасюк), опікун робочої групи;
- о. д-р Мирон Бендик, голова робочої групи;
- о. Андрій Зелінський, ТІ;
- о. Олег Кобель;
- о. Дмитро Синейко;
- о. Іван Гаваньо;
- о. Матей Гаврилів, ЧСВВ;
- с. Атанасія Сметаняк, ЗСПР;
- Марія Кохановська, працівник Комісії у справах молоді;
- о. Тарас Барщевський;
- Назар Дуда;
- с. Луїза Цюпа, СНДМ.
27. Доручити робочій групі з написання Катехизму УГКЦ для молоді розробити концепцію Катехизму і представити її на наступній після посинодальної сесії Постійного Синоду Єпископів УГКЦ.
36. Затвердити такий склад голів синодальних комітетів:
6) Комітет катехизації і християнської освіти – Преосв. вл. Петро (Стасюк);
Ці постанови набирають чинності 3 вересня 2013 року Божого,
у день Святого апостола Тадея

Львів-Брюховичі, 7-14 вересня  2014  р. Б.
18. Для впорядкування практики звершення Святих Таїнств та Причастя малих дітей в УГКЦ:
А. Доручити Патріаршій катехитичний комісії у співпраці з Патріаршою літургійною комісією опрацювати та видати Інструкцію з детальними поясненнями та душпастирськими вказівками для священиків, катехитів і всіх вірних щодо звершення Святих Таїнств християнського втаємничення та Причастя малих дітей в УГКЦ.
Б. Доручити Патріаршій катехитичний комісії у співпраці з Патріаршою літургійною комісією видати Інструкцію для священиків щодо звершення Святих Таїнств християнського втаємничення під час Божественної Літургії та ознайомити їх зі змістом і практикою цієї Інструкції під час формаційних зустрічей в єпархіях.
В. Доручити Патріаршій літургійній комісії разом із Патріаршою катехитичною комісією опрацювати і видати Чин звершення Святих Таїнств християнського втаємничення під час Божественної Літургії з чіткими рубриками для священиків.
19. Поблагословити дальшу роботу над Катехизмом УГКЦ для молоді, відповідно до запропонованої структури.

м. Івано-Франківськ, 31 серпня – 6 вересня  2015  р. Б.
Г. Щоб допомогти вірним пізнавати Боже Слово та жити ним:
1)     закликати священнослужителів ретельно готуватися до виголошення проповіді на кожній Божественній Літургії, з нагоди звершення Святих Таїнств, Чину похорону та інших богослужінь і благословень, а також пам’ятати про необхідність проголошення Божого Слова неохрещеним та невоцерковленим людям (керигматична проповідь);
2)     заохочувати плекати в кожній єпархії, екзархаті, парафії біблійний апостолят, розвиваючи спільноти молитовного читання Святого Письма;
3)     закликати всіх вірних до щоденного читання Святого Письма – приватно і в колі сім’ї, а також до регулярної участі в біблійних гуртках при парафії, щоб Боже Слово ставало щоденною поживою кожного.
Д. Для забезпечення належного катехитичного служіння:
1)     доручити Патріаршій катехитичній комісії розробляти та вдосконалювати програми катехизації різних вікових, професійних і соціальних груп;
2)     доручити Патріаршій літургійній та Патріаршій катехитичній комісіям опрацювати та популяризувати програму літургійної катехизи;
3)     доручити священнослужителям у проповідях та катехитичних науках роз’яснювати мирянам зміст і значення богослужінь;
4)     просити правлячих єпископів подбати, щоб у кожній парафії проводилася катехизація для мирян усіх вікових категорій;
5)     закликати священнослужителів створювати та вдосконалювати діяльність парафіяльних катехитичних  шкіл;
6)     закликати всіх вірних до вивчення Катехизму УГКЦ «Христос – наша Пасха».
Е. Для зростання в досвіді особистої молитви:
1)     доручити священнослужителям, катехитам і батькам пояснювати дітям та молоді важливість богоспілкування і власним прикладом свідчити перед ними про значення особистої молитви;
4)     доручити священнослужителям та катехитам навчати мирян і заохочувати до щоденної молитви – особистої і родинної, а також перед трапезою і після неї.

Львів-Брюховичі, 03-12 вересня  2017  р. Б.
2. Поблагословити подальшу роботу над  текстом Катехизму УГКЦ для молоді.
36. Визначити головною темою Синоду Єпископів УГКЦ 2018 року тему «Боже Слово і катехизація». Відповідальними за підготовку головної теми призначити Преосвященних владик Петра (Стасюка) і Давида (Мотюка).

Львів-Брюховичі, 2-11 вересня 2018 р. Б.
1. Для того щоб покращити проголошення Божого Слова та катехизації в УГКЦ:
А. Просити єпархіальних єпископів:
1) проаналізувати втілення в їхніх єпархіях рішень попередніх Синодів Єпископів УГКЦ (2012 та 2015 рр.) на тему катехизації та розвитку біблійного апостоляту в УГКЦ;
2) призначити при єпархіальній катехитичній комісії координатора біблійного апостоляту (бажано фахівця з біблійних наук);
3) доручити єпархіальним катехитичним комісіям у співпраці з церковними навчальними установами організувати в єпархіях школи підготовки провідників біблійних груп;
4) доручити єпархіальним катехитичним комісіям забезпечити курси постійної формації для катехитів в їхніх єпархіях;
5) подбати про проведення для священнослужителів у рамках програми постійної формації духовенства постійних курсів гомілетики, які б враховували виклики часу, а також про впровадження відповідних курсів з гомілетики, катехитики та педагогіки в навчальні програми духовних семінарій;
6) звернути увагу парохів на необхідність забезпечення катехитам належного пастирського супроводу і всілякого сприяння їхньому служінню;
7) під час візитації парафії звертати особливу увагу на стан катехитичного служіння, застосовуючи відповідні механізми заохочення успішних у цій ділянці осіб і практик та усунення виявлених недоліків;
8) подбати про узгодженість із Катехизмом УГКЦ «Христос – наша Пасха» термінології та змісту всієї катехитичної літератури, аудіо- та відеоматеріалів, Інтернет-ресурсів, які публікуються з їхнього схвалення, дозволу чи благословення.
Б. Доручити Патріаршій катехитичній комісії:
1) створити групу фахівців для аналізу сучасного адресата катехизи та опрацювання оновленої візії катехитичного служіння в УГКЦ;
2) опрацювати у співпраці з кафедрою біблійних наук Українського католицького університету програму підготовки провідників біблійних груп;
3) розробити у співпраці з церковними навчальними установами типову програму формації катехитів для всіх вікових категорій і подбати про відповідні засоби, зокрема Інтернет-ресурси, для вишколу катехитів;
4) розробити програму з вивчення Катехизму УГКЦ «Христос – наша Пасха»;
5) доручити опрацювання оновлених катехитичних програм для різних вікових груп на основі Катехизму УГКЦ «Христос – наша Пасха»;
6) у співпраці з єпархіальними катехитичними комісіями сформувати катехитичні ресурси, включно з Інтернет-ресурсами, які допоможуть батькам у виконанні їх обов’язків християнського виховання дітей та передавання віри;
7) розробити Положення про відзначення кращих катехитів року в День катехита.
В. Доручити парохам:
1) організовувати в парафіяльних спільнотах щотижневу катехизу для дітей, молоді та дорослих, зокрема на основі Катехизму УГКЦ «Христос – наша Пасха»;
2) засновувати спільноти молитовного читання Святого Письма або активізувати ті, що вже існують, забезпечивши їм особистий духовний супровід;
3) заохочувати вірних до практики молитовного читання Слова Божого в родині та особисто.
Г. Доручити Патріаршій комісії у справах духовенства у співпраці з Патріаршою катехитичною комісією та ректорами духовних семінарій опрацювати навчальні програми «Педагогіка», «Дидактика та методика катехитики» і програми катехитичної практики для духовних семінарії та Інститутів постійної формації духовенства УГКЦ.

ОднаКнопка